

Bravida Holding AB:s aktie handlas under kortnamnet BRAV på Nasdaq Stockholm. Vid en kontroll på Bravidas svenska webbplats den 4 september 2026 visades aktiekursen till 139,50 kronor. Kursen förändras löpande, så datumet är viktigt när siffran används i en egen bedömning.
En aktuell Bravida-aktieanalys pekar åt två håll. Bolaget hade lägre omsättning under 2025, men förbättrade EBITA, resultat per aktie och orderingång. Samtidigt låg flera viktiga mål ännu inte inom räckhåll. För investeraren blir därför marginalutveckling, försäljning och kassaflöde centrala frågor.
Bravida är ett nordiskt installations-, service- och underhållsbolag. Erbjudandet omfattar bland annat el, värme, sanitet, rör, ventilation, säkerhet, energioptimering, fastighetsautomation och teknisk facility management. Arbetet kan gälla både nyinstallationer och löpande service i fastigheter och anläggningar. Mer om verksamheten finns på Bravidas investorsida.
Bolaget är verksamt i Sverige, Norge, Danmark och Finland och finns på fler än 200 orter i Norden. För 2025 uppgav Bravida cirka 13 400 anställda och en rullande tolvmånadersomsättning på 28,2 miljarder kronor. Organisationen består enligt bolaget av fyra divisioner, 43 regioner och cirka 330 lokala filialer. Den lokala närvaron kombineras med ett brett tjänsteutbud, vilket ger exponering mot både projekt och återkommande service.
Service stod för 49 procent av den totala nettoomsättningen 2025, mot 48 procent året före. En hög serviceandel kan ge en annan intäktsprofil än ren projektförsäljning, men den eliminerar inte bolagets exponering mot konjunktur, kostnader och genomföranderisker.
Den senaste belagda årsredovisningen visar en blandad utveckling. Nettoomsättningen föll med 5 procent till 28 208 miljoner kronor 2025, från 29 653 miljoner kronor 2024. Den organiska tillväxten var cirka minus 5 procent. Förvärv bidrog med cirka 2 procent, medan valutaeffekter belastade utvecklingen med cirka 2 procent.
Lönsamheten förbättrades däremot. Rörelseresultat och EBITA uppgick till 1 668 miljoner kronor, jämfört med 1 534 miljoner kronor 2024. EBITA-marginalen ökade från 5,2 till 5,9 procent. Resultatet efter skatt blev 1 234 miljoner kronor, mot 1 065 miljoner kronor året före. Resultatet per aktie steg från 5,17 till 6,02 kronor.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 208 Mkr | 29 653 Mkr |
| Rörelseresultat/EBITA | 1 668 Mkr | 1 534 Mkr |
| EBITA-marginal | 5,9 % | 5,2 % |
| Resultat per aktie | 6,02 kr | 5,17 kr |
| Orderingång | 28 929 Mkr | 27 428 Mkr |
Orderingången ökade med 5 procent till 28 929 miljoner kronor. Orderstocken uppgick vid utgången av 2025 till 15 325 miljoner kronor, en ökning med 396 miljoner kronor från 2024. Orderstocken består enligt årsredovisningen enbart av installationsprojekt. Det ger stöd för framtida projektintäkter, men säger inte ensamt hur lönsamma projekten blir.
Kassaflödet från den löpande verksamheten minskade till 1 453 miljoner kronor 2025, från 1 896 miljoner kronor 2024. Kassakonverteringen var 79 procent. Det kan jämföras med Bravidas mål om en kassakonvertering över 100 procent. Enligt årsredovisningen för 2025 är kassaflödet därför en punkt att följa tillsammans med resultatutvecklingen.
Bravida-aktien visades till 139,50 kronor den 4 september 2026, men en enskild kurs säger inte om aktien är dyr eller billig. För en värdering behöver kursen sättas i relation till resultat, kassaflöde, skuldsättning, utdelning och marknadens vinstprognoser.
Resultatet per aktie för 2025 var 6,02 kronor. Det är ett användbart historiskt ankare, men inte samma sak som en prognos för kommande år. Faktabasen ger inget aktuellt underlag för utdelning per aktie, direktavkastning eller analytikernas riktkurser. Därför bör en investerare inte dra en köp- eller sälj slutsats från aktiekursen ensam. Följ i stället hur bolaget lyckas återföra försäljningstillväxt till positiv nivå, höja EBITA-marginalen och förbättra kassakonverteringen.
Bravidas finansiella mål är en EBITA-marginal över 7 procent, försäljningstillväxt över 5 procent, kassakonvertering över 100 procent och nettoskuld under 2,5 gånger EBITDA. Utfallet för 2025 var 5,9 procents EBITA-marginal, minus 5 procents försäljningstillväxt, 79 procents kassakonvertering och 1,1 gånger nettoskuld i relation till EBITDA.
Skuldsättningen låg alltså under bolagets målgräns, medan marginal, tillväxt och kassaflöde låg under respektive ambitionsnivå. Nettoskuld på 1,1 gånger EBITDA ger en annan riskbild än om bolaget hade legat nära gränsen på 2,5 gånger, men den säger inte att övriga finansiella mål är uppfyllda.
Bravidas strategi är lönsam tillväxt, med fokus på marginal före volym. Förvärv ska stärka och komplettera erbjudandet. Under 2025 genomfördes fyra förvärv: två i Sverige, ett i Finland och ett i Norge. De förvärvade verksamheterna hade en uppskattad sammanlagd årsomsättning på cirka 454 miljoner kronor.
Installationsmarknaden är konkurrensutsatt. I Bravidas årsredovisning för 2022 nämndes Assemblin, Instalco och Caverion som större konkurrenter. Läsare som vill följa bolagen kan exempelvis jämföra Bravida med Assemblin och Caverion. Den äldre artikeln hänvisade även till Imtech, men den uppgiften ska inte användas som aktuell konkurrentbild utan ny kontroll.
Bravidas möjliga konkurrensfördelar ligger i kombinationen av lokal närvaro, flera tekniska tjänster och en stor serviceverksamhet. Samtidigt kan samma marknadsegenskaper skapa press på priser, bemanning och projektmarginaler. Energieffektivisering, digitalisering, smarta byggnader och datacenter är områden som Bravida själv lyfter fram som viktiga för marknadens och bolagets utveckling.
Bravida har som långsiktig ambition att nå klimatneutralitet i hela värdekedjan senast 2045. Bolaget har dessutom ett vetenskapligt förankrat mål att minska de absoluta utsläppen i scope 1 och 2 med 42 procent till 2029, med 2023 som basår.
Till 2029 är målet också att 76 procent av leverantörerna, mätt efter inköpsvolym, och 70 procent av kunderna, mätt efter intäkter kopplade till sålda produkter, ska ha vetenskapligt baserade klimatmål. Hållbarhetsarbetet omfattar även arbetsmiljö, riskhantering, leverantörskrav och affärsetik. För aktieanalysen är den konkreta frågan hur sådana mål påverkar investeringar, kundrelationer, kostnader och framtida efterfrågan.
Det positiva i Bravida-caset är att orderingången och orderstocken ökade samtidigt som EBITA-marginalen och resultatet per aktie förbättrades under 2025. Service stod för nära hälften av omsättningen, och bolaget har verksamhet i fyra nordiska länder. Förvärvsstrategin kan dessutom bredda erbjudandet när nya verksamheter integreras väl.
Riskbilden är samtidigt tydlig. Lägre försäljning visar att bolaget påverkas av efterfrågan i marknaden. Projekt kan ge marginalpress om kostnader, bemanning eller genomförande utvecklas sämre än planerat. Konkurrens, personalkostnader, kompetensförsörjning, förvärvsintegration och regulatoriska förändringar är andra faktorer att bevaka. Det lägre operativa kassaflödet och kassakonverteringen på 79 procent gör också kassaflödet viktigt i kommande rapporter.
Med 2025 års siffror framstår Bravida som ett bolag där förbättrad lönsamhet behöver vägas mot negativ försäljningstillväxt och svagare kassaflöde. En mer positiv aktieanalys kräver att marginalen närmar sig målet över 7 procent, försäljningen åter växer och kassakonverteringen förbättras. Den som överväger aktien bör därför följa bolagets rapporter snarare än luta sig mot äldre beskrivningar av kursutvecklingen.
Bravida-aktien visades till 139,50 kronor vid kontroll den 4 september 2026. Aktien handlas på Nasdaq Stockholm under kortnamnet BRAV. Eftersom kursen rör sig under handelsdagen ska kontrollens datum alltid vägas in.
2025 ökade EBITA till 1 668 miljoner kronor och EBITA-marginalen till 5,9 procent. Resultatet per aktie steg till 6,02 kronor. Samtidigt minskade nettoomsättningen med 5 procent och kassakonverteringen var 79 procent. Orderingången ökade däremot med 5 procent och orderstocken uppgick till 15 325 miljoner kronor vid årets slut.
Bravida siktar på en EBITA-marginal över 7 procent, försäljningstillväxt över 5 procent, kassakonvertering över 100 procent och nettoskuld under 2,5 gånger EBITDA. Under 2025 nådde bolaget målet för nettoskuld, men inte de tre övriga målen.
Bravida nämnde Assemblin, Instalco och Caverion som större konkurrenter i årsredovisningen för 2022. Konkurrensen gäller tekniska installationer, service och underhåll. Konkurrentbilden kan förändras, så uppgiften bör ses som historiskt belagd.
Bolagets långsiktiga ambition är klimatneutralitet i hela värdekedjan senast 2045. Bravida har också som mål att minska absoluta utsläpp i scope 1 och 2 med 42 procent till 2029, jämfört med basåret 2023. Till 2029 finns dessutom mål för andelen leverantörer och kunder med vetenskapligt baserade klimatmål.
Det går inte att dra en köp- eller säljrekommendation från de belagda uppgifterna ensamma. Aktien kombinerar förbättrad lönsamhet, högre orderingång och låg nettoskuld med minskad omsättning och kassakonvertering under bolagets mål. Bedömningen bör därför utgå från kursen, den egna risknivån och hur kommande rapporter visar att marginal, försäljning och kassaflöde utvecklas.
📈 Köp aktier utan courtage hos Nordnet
Nordnet är en av Sveriges ledande nätmäklare med över 1,7 miljoner kunder. Öppna ISK kostnadsfritt och börja handla på några minuter.
Öppna ISK hos Nordnet — gratisAnnonsänk — vi får ersättning om du öppnar konto via länken.
