lördag 17 oktober 2026
Dagens namn: Antonia, Toini

Sivers Semiconductors nyemission 2026: villkor

Johan Ek
4 september, 2026

Sivers Semiconductors nyemission 2026 i korthet

Sivers Semiconductors genomförde den 30 juni 2026 en riktad nyemission av 12 280 701 stamaktier. Teckningskursen var 57 kronor per aktie och emissionen tillförde bolaget cirka 700 miljoner kronor före transaktionskostnader.

Emissionen riktades till svenska och internationella institutionella investerare, däribland både nya och befintliga aktieägare. Den blev flera gånger övertecknad och genomfördes genom ett accelererat bookbuilding-förfarande arrangerat av Pareto Securities.

Villkor Uppgift
Datum 30 juni 2026
Antal nya stamaktier 12 280 701
Teckningskurs 57 kronor per aktie
Emissionsbelopp Cirka 700 miljoner kronor före transaktionskostnader
Utspädning Cirka 3,3 procent på fullt utspädd basis
Arrangör Pareto Securities

Villkoren och styrelsens motiv finns i Sivers Semiconductors pressmeddelande om emissionen.

Vilka tecknade Sivers nyemission 2026?

Nyemissionen tecknades av svenska och internationella institutionella investerare. Även befintliga aktieägare deltog, samtidigt som emissionen breddade ägarbasen med nya investerare. Att emissionen blev flera gånger övertecknad visar att efterfrågan bland de investerare som fick möjlighet att delta var hög.

Emissionen den 30 juni 2026 riktades till institutionella investerare. Sivers uppgav att avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt skulle bredda ägarbasen, göra kapitalanskaffningen snabbare och minska risken för negativ kurspåverkan. Styrelsen hänvisade också till lägre kostnad och mindre komplexitet jämfört med en företrädesemission.

Den 16 april 2026 hade Sivers dessutom ingått ett åtagande gentemot Pareto Securities om att inte emittera ytterligare aktier under 180 kalenderdagar. Åtagandet innehöll ett undantag för emissionen den 30 juni. Uppgiften framgår av bolagets offentliggörande om den riktade emissionen.

Hur stor blev utspädningen för aktieägarna?

Den riktade emissionen medförde en utspädning på cirka 3,3 procent på fullt utspädd basis. Beräkningen inkluderar utestående personaloptioner, konvertibler och teckningsoptioner. För en befintlig aktieägare innebär en sådan emission att den procentuella ägarandelen minskar om aktieägaren inte samtidigt ökar sitt innehav.

Före emissionen hade Sivers 319 953 572 registrerade aktier. Av dessa var 304 258 537 utestående efter avdrag för 15 695 035 egna aktier. Efter emissionen ökade antalet registrerade aktier och röster till 332 234 273. Aktiekapitalet steg från 159 976 786 kronor till 166 117 136,50 kronor, en ökning med 6 140 350,50 kronor.

Den 3 juli 2026 emitterade Sivers ytterligare 22 847 044 stamaktier till Bootstrap Europe IV SCSp genom konvertering av hela det utestående kapitalbeloppet under bolagets konvertibla lån. Per den 31 juli 2026 uppgick antalet aktier och röster till 355 081 317 stamaktier.

Emissionen den 30 juni och lånekonverteringen den 3 juli var alltså två olika kapitalhändelser: den första var en riktad kontantemission till institutionella investerare, medan den andra omvandlade ett konvertibelt lån till aktier.

Tidpunkt Registrerade aktier och röster
Före emissionen 30 juni 319 953 572
Efter emissionen 30 juni 332 234 273
Efter konverteringen och per 31 juli 355 081 317

Antalet aktier och röster efter konverteringen redovisades i Sivers meddelande om förändrat aktieantal.

Vad ska emissionslikviden användas till?

Sivers uppgav att kapitalet ska finansiera ökad tillverkningskapacitet för InP-lasrar och optiska förstärkare. Satsningen är särskilt kopplad till efterfrågan från AI-datacenter och fordonsbaserad lidar.

Pengarna ska också användas till fler fältresurser för kundstöd, ökade forsknings- och utvecklingsresurser samt snabbare produktlanseringar. Därutöver nämnde bolaget potentiella synergistiska förvärv som ett möjligt användningsområde.

  • Ökad tillverkningskapacitet för InP-lasrar och optiska förstärkare
  • Leveranser och kapacitet kopplade till AI-datacenter
  • Utveckling för fordonsbaserad lidar
  • Fler fältresurser för kundstöd
  • Större forsknings- och utvecklingsresurser
  • Snabbare produktlanseringar och möjliga synergistiska förvärv

Kapitalanskaffningen är därmed inriktad på kapacitet, produktutveckling och kommersiell expansion inom Sivers verksamhet för halvledare och fotonik.

Hur skiljer sig emissionen 2026 från emissionen till VD:n?

Sivers genomförde även en annan riktad emission under 2026. Den 16 april beslutade bolaget om att emittera 8 620 000 stamaktier till 14,50 kronor per aktie. Emissionen motsvarade cirka 125 miljoner kronor före transaktionskostnader och godkändes av den extra bolagsstämman den 11 maj 2026. Uppgifterna finns i stämMokommunikén.

Tecknarna i april-emissionen var ett begränsat antal svenska och internationella institutionella samt andra kvalificerade investerare. Bland investerarna fanns DNB Disruptive Opportunities, DNB Nordic Small Cap, Storebrand Sverigefond, Alcur Fonder, Atlant Fonder, Cicero Fonder, Hudson Bay Capital Management och Waterside AM.

Emissionen som godkändes den 8 november 2024 var däremot riktad till dåvarande VD Vickram Vathulya. Den omfattade högst 1 762 336 stamaktier till 3,972 kronor per aktie. Det innebar en ökning av aktiekapitalet med högst 881 168 kronor. Teckningskursen motsvarade stängningskursen den 11 oktober 2024 och emissionen genomfördes med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt.

Villkoren för 2024 års emission finns i meddelandet från den extra bolagsstämman. Den emissionen ska skiljas från kapitalanskaffningen på cirka 700 miljoner kronor den 30 juni 2026.

Senaste finansiella utvecklingen efter emissionen

I rapporten för andra kvartalet 2026 uppgav Sivers att produktintäkterna ökade med 18 procent jämfört med andra kvartalet 2025. Bolaget uppgav också att möjlighets-pipelinen hade vuxit till 1,2 miljarder dollar i juli 2026, vilket var 268 procent högre än i december 2025.

Efter andra kvartalet fick Sivers en produktionsorder på 8,2 miljoner dollar från ALL.SPACE för Ka-band-beamforming-kretsar, med stöd för produktionsupptrappning under 2027. Uppgifterna rapporterades i Sivers rapport om andra kvartalet 2026.

Sivers arbetar med halvledare, fotonik och trådlös kommunikation, med tillämpningar inom bland annat SATCOM, 5G och optiska lösningar. Vickram Vathulya var fortsatt VD och koncernchef i rapporten för andra kvartalet 2026.

Den 24 februari 2026 refinansierade Sivers sin låneportfölj genom ett låneavtal på totalt 17,0 miljoner dollar med Bootstrap Europe 4.0. Avtalet bestod av ett säkerställt lån på 5,0 miljoner dollar och ett säkerställt konvertibelt lån på 12,0 miljoner dollar. Det konvertibla lånet konverterades senare till de 22 847 044 aktier som emitterades i juli. Lånearrangemanget beskrivs i Sivers årsredovisning för 2025.

Är nyemissionen positiv eller negativ för Sivers-aktien?

För befintliga aktieägare är utspädningen negativ eftersom deras andel av bolaget minskar när nya aktier emitteras. Teckningskursen på 57 kronor innebar dessutom en rabatt på cirka 9,7 procent mot Sivers-aktiens stängningskurs på Nasdaq Stockholm den 30 juni 2026.

För bolaget innebär emissionen ett kapitaltillskott för InP-kapacitet, AI-datacenter, lidar, kundstöd och produktutveckling. Den flera gånger övertecknade emissionen visar samtidigt att institutionella investerare efterfrågade aktierna på de angivna villkoren. Den rapporterade produktintäktstillväxten, möjlighets-pipelinen och ordern från ALL.SPACE är relevanta datapunkter när utvecklingen efter kapitalanskaffningen bedöms.

Vanliga frågor

Vad omfattade Sivers Semiconductors nyemission 2026?

Den riktade nyemissionen den 30 juni 2026 omfattade 12 280 701 stamaktier till 57 kronor per aktie. Sivers tillfördes cirka 700 miljoner kronor före transaktionskostnader.

Vilken utspädning medförde emissionen?

Utspädningen var cirka 3,3 procent på fullt utspädd basis, inklusive utestående personaloptioner, konvertibler och teckningsoptioner.

Vem tecknade aktierna?

Svenska och internationella institutionella investerare tecknade emissionen. Gruppen omfattade både nya och befintliga aktieägare, och emissionen blev flera gånger övertecknad.

Var emissionen 2026 till Vickram Vathulya?

Nej. Emissionen den 30 juni 2026 riktades till institutionella investerare. Emissionen till Vickram Vathulya godkändes den 8 november 2024 och omfattade högst 1 762 336 aktier till 3,972 kronor per aktie.

Hur många aktier hade Sivers efter emissionerna?

Efter emissionen den 30 juni 2026 hade bolaget 332 234 273 registrerade aktier och röster. Efter lånekonverteringen uppgick antalet till 355 081 317 stamaktier per den 31 juli 2026.

Vad ska kapitalet finansiera?

Kapitalet ska bland annat användas till InP-lasrar, optiska förstärkare, AI-datacenter, fordonsbaserad lidar, kundstöd, forskning och utveckling, snabbare produktlanseringar och möjliga synergistiska förvärv.

Vad rapporterade Sivers efter emissionen?

Produktintäkterna ökade med 18 procent i andra kvartalet 2026 jämfört med andra kvartalet 2025. Möjlighets-pipelinen uppgavs till 1,2 miljarder dollar i juli 2026, och bolaget fick efter kvartalet en produktionsorder på 8,2 miljoner dollar från ALL.SPACE.

Relaterade artiklar

Copyright @ 2026