

Castellum är ett svenskt fastighetsbolag med fokus på kontors- och logistikfastigheter i nordiska tillväxtregioner. Aktien är noterad på Nasdaq Stockholm Large Cap under kortnamnet CAST och har varit börsnoterad sedan 1997. På Castellums investerarsida visades aktien till 133,50 kronor. Där angavs samtidigt ett årshögsta på 137,30 kronor och ett årslägsta på 100,25 kronor.
Enligt bolagets 2025-underlag hade Castellum 673 fastigheter värderade till 137 miljarder kronor och en uthyrningsbar yta på 5,3 miljoner kvadratmeter. Strategin fokuserar på kassaflöde, låg finansiell risk, kundnära förvaltning samt utveckling av kontors- och logistikfastigheter.
Ja. Castellum är en noterad fastighetsaktie eftersom bolagets intäkter huvudsakligen kommer från uthyrning och förvaltning av kontors- och logistikfastigheter. Aktieägaren påverkas därför av hyresintäkter, uthyrning, driftskostnader, fastighetsvärden och resultatet från den löpande förvaltningen.
Ränteläget är en central faktor eftersom fastighetsbolag finansierar delar av sina tillgångar med lån. Högre räntor kan öka finansieringskostnaderna, medan förändrade avkastningskrav kan påverka fastighetsvärdena. Efterfrågan på kontor och logistikytor påverkar i sin tur vakanser, hyresnivåer och kassaflöde. För Castellum blir även kapitalfördelning, portföljförsäljningar och nya projekt viktiga delar av aktieanalysen.
I delårsrapporten för januari–mars 2026 redovisade Castellum intäkter på 2 321 miljoner kronor, jämfört med 2 386 miljoner kronor samma period året före. Driftsöverskottet minskade till 1 519 miljoner kronor från 1 572 miljoner kronor.
Förvaltningsresultatet utvecklades däremot positivt och uppgick till 1 079 miljoner kronor, mot 1 064 miljoner kronor under motsvarande period 2025. I den jämförbara portföljen, exklusive valutaeffekter, minskade hyresintäkterna med 2,0 procent och driftsöverskottet med 5,8 procent.
| Nyckeltal | Januari–mars 2026 | Januari–mars 2025 |
|---|---|---|
| Intäkter | 2 321 miljoner kronor | 2 386 miljoner kronor |
| Driftsöverskott | 1 519 miljoner kronor | 1 572 miljoner kronor |
| Förvaltningsresultat | 1 079 miljoner kronor | 1 064 miljoner kronor |
Rapporten visar en blandad utveckling: den jämförbara driften försvagades samtidigt som förvaltningsresultatet ökade. Fortsatt analys av Castellum-aktien bör därför följa både kassaflödet från förvaltningen och utvecklingen för uthyrning, räntor och fastighetsvärden.
Castellums kapitaldistributionspolicy innebär att minst 25 procent av förvaltningsresultatet ska distribueras till aktieägarna genom utdelning eller aktieåterköp, om bolagets finansiella ställning inte motiverar något annat. Policyn omfattar alltså två former av kapitaldistribution, medan aktuell utdelning per aktie och kommande utdelningsdatum inte framgår av de kontrollerade källorna.
Castellum återköpte 4 945 239 egna aktier under perioden 13–21 augusti 2026. Återköp minskar antalet aktier i omlopp och kan påverka resultatet per aktie. Effekten hänger samman med hur återköpen finansieras och med bolagets skuldsättning och kapitalbehov.
Det övergripande finansiella målet är en avkastning på eget kapital på minst 10 procent per år över en konjunkturcykel. I april 2026 uppgav Castellum också att fastigheter som inte bedöms kunna ge minst 10 procents avkastning på eget kapital ska skalas ned genom högre transaktionstakt.
Castellums finansiella policy anger att belåningsgraden inte permanent ska överstiga 40 procent och att räntetäckningsgraden ska vara minst 3,0 gånger. I rapporten för januari–mars 2026 uppgav bolaget att räntetäckningsgraden för den senaste tolvmånadersperioden var 3,2 gånger. Samma rapport angav att 65 procent av låneportföljen hade räntesäkring längre än ett år.
Castellum emitterade den 26 augusti 2026 ett icke säkerställt obligationslån på 300 miljoner euro. Obligationen har en fast årlig kupong på 3,75 procent och förfaller den 3 september 2029. Obligationsmarknaden är därmed en del av bolagets kapitalförsörjning, vilket gör lånevillkor och refinansiering relevanta att följa.
I juni 2026 tecknade Castellum avtal om att sälja fastigheter i Skåne till Wihlborgs för ett underliggande fastighetsvärde på 13,32 miljarder kronor. Enligt pressmeddelandet om försäljningen omfattade portföljen cirka 635 000 kvadratmeter, hade ett hyresvärde på 1 130 miljoner kronor och en ekonomisk uthyrningsgrad på 87,5 procent.
Försäljningen kan ses mot bakgrund av Castellums mål att koncentrera portföljen till tillgångar som bättre bidrar till avkastningen på eget kapital. Vilka effekter en transaktion får beror på vilka fastigheter som säljs och hur kapitalet används efteråt.
Samtidigt startade Castellum under andra kvartalet 2026 utvecklingen av en lagerbyggnad på cirka 6 000 kvadratmeter i Ringön i Göteborg. Byggnaden ska delas in i två flexibla enheter för logistik och lätt industri. Projektet visar att logistikfastigheter är en dokumenterad del av verksamheten.
Castellums aktuella övergripande mål är nettonollutsläpp i hela värdekedjan senast 2040. Till 2030 ska användningsrelaterade utsläpp i ägda och leasade byggnader minska med 46 procent per kvadratmeter jämfört med basåret 2023. Utsläppen från inbyggda material i nya byggnader ska under samma period minska med 45,4 procent per kvadratmeter.
Bolaget hade enligt 2025-underlaget 130 installerade solcellsanläggningar med en sammanlagd kapacitet på 23 megawatt. Målet inom programmet ”100 on Solar” är 200 anläggningar till 2030. Castellum anger också ett löpande mål om energieffektivisering på 2,5 procent per år i den jämförbara portföljen.
Vidare hade 58 procent av fastigheterna hållbarhetscertifiering, tillsammans med 1 627 laddstationer och 1 282 gröna hyresavtal. Castellum behöll Nasdaq Green Equity Designation den 21 augusti 2026; bolaget bedömde då att 81 procent av intäkterna kom från energieffektiva byggnader.
Det gröna finansieringsramverket anger att nya kontors- och logistikbyggnader, där förutsättningarna medger det, ska sikta på högst 190 kilogram koldioxidekvivalenter per kvadratmeter bruttoarea för kontor och 180 kilogram för lager- och logistikbyggnader till 2030. Målen kan följas genom energianvändning, utsläpp från material, certifieringar och finansieringsstruktur.
Möjliga drivkrafter är förbättrat förvaltningsresultat, fungerande uthyrning, effektivare kapitalanvändning och en portfölj som når bolagets avkastningsmål. Viktiga risker är högre räntor, ökade finansieringskostnader, konjunkturnedgång, lägre efterfrågan på kontor, vakanser och fallande fastighetsvärden. Logistikfastigheter bidrar till verksamhetens inriktning, men e-handelns utveckling räcker inte som grund för en prognos om Castellums framtida kassaflöden.
Digitalisering och hållbarhet är relevanta branschfrågor. I Castellums fall bör de följas genom mätbara faktorer som energianvändning, kostnader, uthyrning och finansiering. Den samlade bedömningen av framtida avkastning påverkas samtidigt av marknadsförhållanden, bolagets genomförande och investerarens egen analys.
Castellum är ett svenskt fastighetsbolag med fokus på kontors- och logistikfastigheter i nordiska tillväxtregioner. Enligt bolagets 2025-underlag omfattade beståndet 673 fastigheter och 5,3 miljoner kvadratmeter uthyrningsbar yta.
Castellums investerarsida visade 133,50 kronor för aktien. Samma sida angav ett årshögsta på 137,30 kronor och ett årslägsta på 100,25 kronor.
Castellums policy är att minst 25 procent av förvaltningsresultatet ska distribueras genom utdelning eller aktieåterköp, om bolagets finansiella ställning inte motiverar annat. Under perioden 13–21 augusti 2026 återköpte bolaget 4 945 239 egna aktier.
De centrala riskerna är förändrade räntor, högre finansieringskostnader, konjunkturnedgång, lägre kontorsefterfrågan, svagare uthyrning och fallande fastighetsvärden. Castellums policy anger en belåningsgrad som inte permanent ska överstiga 40 procent och en räntetäckningsgrad på minst 3,0 gånger.
Castellum har som övergripande mål att nå nettonollutsläpp i hela värdekedjan senast 2040. Till 2030 ska användningsrelaterade utsläpp i ägda och leasade byggnader minska med 46 procent per kvadratmeter jämfört med 2023, och bolaget siktar på 200 solcellsanläggningar.
📈 Köp aktier utan courtage hos Nordnet
Nordnet är en av Sveriges ledande nätmäklare med över 1,7 miljoner kunder. Öppna ISK kostnadsfritt och börja handla på några minuter.
Öppna ISK hos Nordnet — gratisAnnonsänk — vi får ersättning om du öppnar konto via länken.
